Obraz wprowadzający

Kraje UE zatwierdzają podwyższenie celów w zakresie odnawialnych źródeł energii i złagodzenie pozwoleń na cement

Państwa członkowskie UE na poziomie komisji zgodziły się na kompleksową reformę dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii (RED), która zwiększy cel bloku w zakresie energii odnawialnej i utrwali środki nadzwyczajne z zeszłego roku, aby przyspieszyć planowanie i wydawanie pozwoleń na instalacje odnawialnych źródeł energii.

Wodór jądrowy nadal nie będzie wliczany do celów dotyczących zielonego wodoru, ale poczyniono niewielkie ustępstwa na rzecz Francji i innych przyjaciół energii atomowej.

Ambasadorowie UE zgodzili się na wiążący cel na 2030 r. w postaci 42,5% udziału odnawialnych źródeł energii - mierzonego jako zużycie energii brutto - w porównaniu z poprzednim celem na poziomie 32%. Dodatkowe 2,5% ma zostać osiągnięte dzięki dobrowolnym wkładom państw członkowskich.

Nowy cel oznacza, że każdego roku w UE musi być instalowane 100 GW nowych mocy wiatrowych i słonecznych, powiedział niemiecki rząd. "Zmieniona dyrektywa znacznie przyspieszy ekspansję odnawialnych źródeł energii w całej Unii Europejskiej" - powiedział niemiecki minister gospodarki i klimatu Robert Habeck.

"W szczególności energia wiatrowa i słoneczna są rozwijane dwa razy szybciej niż wcześniej planowano. Nowe europejskie przepisy wywołają boom w inwestycjach w odnawialne źródła energii i uczynią je prawnie wiążącymi". Umowa jest kontynuacją wstępnego porozumienia osiągniętego w marcu przez negocjatorów rządów UE i Parlamentu Europejskiego. Musi ono jeszcze zostać zatwierdzone na spotkaniu przywódców rządów UE i parlamentu.

Celem jest przyspieszenie wdrażania odnawialnych źródeł energii w kontekście unijnej strategii REPowerEU, mającej na celu uniezależnienie się od rosyjskich paliw kopalnych po inwazji tego kraju na Ukrainę.

Umowa obejmuje rozszerzenie przyspieszonych procedur planowania i wydawania pozwoleń dla projektów odnawialnych, które zostały ustanowione w ramach środków nadzwyczajnych w zeszłym roku w związku z kryzysem energetycznym. W praktyce ekspansja odnawialnych źródeł energii może teraz uzyskać status "nadrzędnego interesu publicznego", co pozwala rządom na falowanie wtórnych ocen ochrony środowiska i gatunków w tak zwanych obszarach priorytetowych dla zielonej energii.

Nowa dyrektywa ustanawia również wiążące krajowe cele w zakresie odnawialnych źródeł energii dla sektora grzewczego i transportowego, a także dla przemysłu. Dla całej UE wprowadzony zostanie cel 49% udziału energii odnawialnej w ogrzewaniu budynków, podczas gdy cel dla transportu zostanie podniesiony do 29% (zamiast 14%).

W ramach celu transportowego, paliwa oparte na energii elektrycznej i zaawansowane biopaliwa łącznie muszą stanowić 5,5% wszystkich paliw transportowych, przy czym 1% jest zarezerwowany dla wodoru i innych paliw opartych na energii elektrycznej.

W ramach kompromisu dyrektywa przyzna jednak państwom członkowskim UE, które osiągną swój krajowy wkład w realizację celu UE na 2030 r. i których przemysł wykorzystuje prawie wyłącznie paliwa zdekarbonizowane, zniżkę na cel cząstkowy H2 w przemyśle, a tym samym pozwoli na nieco większą elastyczność.

 

Porozumienie obejmuje również stopniowe wprowadzanie e-paliw w lotnictwie, wprowadzając kontyngent e-paliw w wysokości 1,2% w 2030 r., który ma wzrosnąć do 35% w 2050 roku. Umowa przewiduje również, że wszystkie kraje powinny przedstawiać transgraniczne projekty dotyczące odnawialnych źródeł energii, tak jak niedawno zrobiły to Dania i Niemcy, które zawarły porozumienie w sprawie przekształcenia duńskiej wyspy Bornholm w wyspę energetyczną zaopatrującą oba kraje w energię elektryczną, a być może także w zielony wodór.