Obraz wprowadzający

Kraje projądrowe podkreślają rolę atomu w zielonej transformacji Europy

Kraje popierające energetykę jądrową przekonywały we wtorek, że ta forma energii ma kluczowe znaczenie dla przejścia Europy na gospodarkę niskoemisyjną, w kontekście głębokich nieporozumień w Unii Europejskiej co do jej roli w wypełnianiu zobowiązań klimatycznych. Długotrwałe podziały w kwestii energii jądrowej w 27-osobowym bloku pogłębiły się w tym roku po tym, jak kraje starły się o to, czy niskoemisyjna energia jądrowa powinna być wliczana do celów w zakresie energii odnawialnej.

Napięcia wybuchły również między Francją, Hiszpanią i Niemcami - największymi konsumentami energii w Europie, którzy w zeszłym miesiącu zamknęli swoje ostatnie reaktory jądrowe - w kwestii tego, czy planowane projekty infrastruktury energetycznej powinny wspierać energię jądrową. 16 rządów, które spotkały się w Paryżu, wezwało UE do zapewnienia większego wsparcia dla energii jądrowej poprzez jej politykę energetyczną, w tym dotacje dla zielonego przemysłu i unijny "bank" finansowania wodoru. Bruksela stwierdziła, że tylko niektóre zaawansowane technologie jądrowe otrzymają unijne zachęty dla zielonego przemysłu.

"Energia jądrowa jest ważnym atutem, zarówno dla naszego bezpieczeństwa dostaw, jak i dla zobowiązań klimatycznych" - powiedziała w przemówieniu otwierającym spotkanie francuska minister energii Agnes Pannier-Runacher, która je zwołała. W spotkaniu wzięli udział komisarz UE ds. energii Kadri Simson oraz przedstawiciele 14 krajów UE, w tym Belgii i Holandii, a także Włoch jako obserwator i Wielkiej Brytanii jako gość spoza UE.

Kraje debatowały również nad tym, jak współpracować, aby zwiększyć możliwości zatrudnienia w europejskim przemyśle energii jądrowej. Europa posiada około 100 GW mocy zainstalowanej w elektrowniach jądrowych, które wytwarzają około jednej czwartej energii elektrycznej w UE. Energia jądrowa może wytwarzać energię elektryczną wolną od CO2 w dużych ilościach, a kraje europejskie, w tym Polska - która nie zbudowała jeszcze pierwszego reaktora - i Czechy postrzegają ją jako sposób na stopniowe wycofywanie paliw kopalnych.

"Naszym celem jest omówienie sposobu finansowania w przyszłości szybkiego rozwoju nowoczesnych technologii jądrowych jako stabilnego, bezemisyjnego źródła energii" - powiedział czeski minister energii Jozef Sikela.

Energia jądrowa nie jest odnawialna, ponieważ opiera się na nieodnawialnym paliwie. Wytwarza również odpady radioaktywne, co zdaniem krajów przeciwnych energii jądrowej, w tym Austrii, powinno zachęcić rządy do skupienia się na energii odnawialnej, takiej jak wiatr i słońce, w celu ograniczenia emisji CO2.

W projekcie oświadczenia po spotkaniu, z którym zapoznała się agencja Reuters, stwierdzono, że kraje te skupią się również na zmniejszeniu zależności od Rosji w zakresie paliwa jądrowego. Pannier-Runacher z Francji powiedział, że Bruksela mogłaby wspomóc ten proces poprzez wspieranie rozwoju konwersji i wzbogacania paliwa uranowego w Europie.